  • CLA60MT1200NTZ-TUB
CLA60MT1200NTZ-TUB
advertisement
Manufacturer No:
CLA60MT1200NTZ-TUB
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-CLA60MT1200NTZ-TUB
Package:
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Description:
TRIAC 1.2KV 66A TO-268AA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CLA60MT1200NTZ-TUB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Configuration
    Single
  • Trigger Device Type
    TRIAC
  • Voltage - Off State
    1.2kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    380A 410A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    60mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    66A