  • CL330SG-G
CL330SG-G
advertisement
Manufacturer No:
CL330SG-G
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-CL330SG-G
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
CL330SG-G
Description:
1.27mm Tin PMIC CL330 0Hz~100kHz 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
CL330SG-G Overview
The 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad package conserves board space. For the design of this LED driver, 3 outputs are used.As far as mounting is concerned, Surface Mount is adopted.When it emerges as a Linear, it performs extremely well and is highly reliable.-40°C~119°C TJ is the operating temperature and it works fine.There are considerable benefits for Backlight.As a result, it operates based on the frequency of 0Hz~100kHz.The system operates with a termination of 0.There may be undetermined failures if the voltage supply falls below 6.5V.A total of 3 segments are estimated.The mount is in the way of Surface Mount.CL330 is the base part number for this LED driver.It is acceptable to supply voltages of 90V volts.The output voltage is 4V~90V.When the maximum supply current is below 2.3mA, it is capable of delivering high efficiency.When operating with a 33mA output current, the LED driver delivers all the benefits.It is important that the output voltage does not exceed 90V.A voltage of 4V is maintained as the minimal voltage it outputs.
CL330SG-G Features
Available in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~119°C TJ
Frequency of 0Hz~100kHz
CL330SG-G Applications
There are a lot of Microchip Technology CL330SG-G LED Driver ICs applications.
  • Medical surgery lighting
  • Constant Voltage Power Source for portable equipment
  • Museum lighting
  • LED backlight driver for LCD displays for portable equipment
  • Sports Facility Lighting
  • General LED Lighting: Down-lights, Base-lights, Ceiling Lights, Exterior Lights
  • Ultraviolet (UV) and Infrared (IR) Irradiation Devices
  • General lighting
  • Down lighting
  • LED Lightings for Inspection Devices
Step5Bar-code shipping tag
CL330SG-G
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CL330SG-G.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Weight
    142.994995mg
  • Operating Temperature
    -40°C~119°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Linear
  • Applications
    Backlight
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    0Hz~100kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    CL330
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Number of Outputs
    3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Max Output Current
    33mA
  • Max Supply Voltage
    90V
  • Max Supply Current
    2.3mA
  • Max Output Voltage
    90V
  • Voltage - Output
    4V~90V
  • Output Current per Channel
    30mA
  • Min Output Voltage
    4V
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • High Level Output Current
    30mA
  • Low Level Output Current
    30mA
  • Dimming
    Analog, PWM
  • Number of Segments
    3
  • Voltage - Supply (Min)
    6.5V
  • Multiplexed Display Capability
    NO
  • Display Mode
    SEGMENT
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Length
    4.9mm