  • CL21F475ZPFNNNE
CL21F475ZPFNNNE
advertisement
Manufacturer No:
CL21F475ZPFNNNE
HK JDW NO:
703-CL21F475ZPFNNNE
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CL21F475ZPFNNNE
Purchasing and Inquiry
CL21F475ZPFNNNE Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to Y5V F.With the voltage 10V, it is capable of operating.
CL21F475ZPFNNNE Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V
CL21F475ZPFNNNE Applications
There are a lot of Samsung Electro-Mechanics CL21F475ZPFNNNE applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CL21F475ZPFNNNE
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Series
    CL
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    -20% +80%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Y5V
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    10V
  • Height
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.053 1.35mm
  • Thickness
    1.3462mm