  • CL21B474KOFVPNE
CL21B474KOFVPNE
advertisement
Manufacturer No:
CL21B474KOFVPNE
HK JDW NO:
703-CL21B474KOFVPNE
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CL21B474KOFVPNE
Description:
CL 0.47μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 912
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
CL21B474KOFVPNE
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    CL
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Soft Termination
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    0.47μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Thickness (Max)
    0.053 1.35mm
  • Thickness
    1.3462mm