  • CL05F474ZP5NNNC
CL05F474ZP5NNNC
advertisement
Manufacturer No:
CL05F474ZP5NNNC
HK JDW NO:
703-CL05F474ZP5NNNC
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
CL05F474ZP5NNNC
Description:
CL 0.47μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CL05F474ZP5NNNC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2003
  • Series
    CL
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Y5V
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm