  • CL05C181FB5NNNC
CL05C181FB5NNNC
advertisement
Manufacturer No:
CL05C181FB5NNNC
Manufacturer:
Samsung Semiconductor
HK JDW NO:
700-CL05C181FB5NNNC
Package:
0402
Datasheet:
Description:
CL05C(50V)NEW 180pF Ceramic Capacitor -/+30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0402
Quantity:
In Stock : 14198
Step5Bar-code shipping tag
CL05C181FB5NNNC
  • Package / Case
    0402
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Series
    CL05C(50V)NEW
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    -/+30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    180pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Positive Tolerance
    1%
  • Negative Tolerance
    1%
  • Height
    0.5mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm