  • CL02C1R2BO2GNNC
CL02C1R2BO2GNNC
advertisement
Manufacturer No:
CL02C1R2BO2GNNC
Manufacturer:
Samsung Semiconductor
HK JDW NO:
700-CL02C1R2BO2GNNC
Package:
Datasheet:
Description:
1.2pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 2633
Step5Bar-code shipping tag
CL02C1R2BO2GNNC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    1.2pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Size Code
    01005
  • Positive Tolerance
    8.33%
  • Negative Tolerance
    8.33%