  • CL-SB-12C-12
CL-SB-12C-12
advertisement
Manufacturer No:
CL-SB-12C-12
Manufacturer:
Nidec Copal Electronics
HK JDW NO:
184-CL-SB-12C-12
Package:
Datasheet:
CL-SB-12C-12
Description:
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 12V
Step5Bar-code shipping tag
CL-SB-12C-12
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Actuator Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CL-SB
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Current Rating (Amps)
    200mA DC
  • Packing Method
    BAG
  • Current Rating
    200mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    8.5mm
  • Body Breadth
    3.5 mm
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Contact Current(DC)-Max
    0.2A
  • Electrical Life
    10,000 Cycles
  • Switch Type
    SLIDE SWITCH
  • Operating Force
    153gf
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .2A@12VDC
  • Body Height
    3.5mm
  • Actuator Length
    2.00mm