  • CKR22BX223KR
CKR22BX223KR
advertisement
Manufacturer No:
CKR22BX223KR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CKR22BX223KR
Package:
2-DIP
Datasheet:
CKR22BX223KR
Description:
Military, MIL-PRF-39014, CKR22 0.022μF 50V Ceramic Capacitor ±10% BX 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Through Hole 2-DIP
Step5Bar-code shipping tag
CKR22BX223KR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    2-DIP
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Military, MIL-PRF-39014, CKR22
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    BX
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    High Reliability
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.022μF
  • Depth
    2.34mm
  • Lead Pitch
    8.255mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Lead Spacing
    0.325 8.25mm
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height
    3.25mm
  • Height Seated (Max)
    0.175 4.45mm
  • Length
    6.6mm
  • Thickness
    2.34mm