  • CKR12BX153KP
CKR12BX153KP
advertisement
Manufacturer No:
CKR12BX153KP
HK JDW NO:
66-CKR12BX153KP
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
CKR 15nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Molded
Step5Bar-code shipping tag
CKR12BX153KP
  • Package / Case
    Molded
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CKR
  • Tolerance
    10%
    2
  • Termination
    Axial
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    15nF
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/05
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Diameter
    2.29mm
  • Length
    6.35mm