  • CKR06BX224KP
CKR06BX224KP
advertisement
Manufacturer No:
CKR06BX224KP
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CKR06BX224KP
Description:
Military, MIL-PRF-39014, CKR06 0.22μF 50V Ceramic Capacitor ±10% BX 0.290Lx0.090W 7.37mmx2.29mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
CKR06BX224KP
    Select All
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/02
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Failure Rate
    P (0.1%)
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.300 7.62mm
  • Length
    7.37mm
  • Width
    2.29mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-39014, CKR06
  • Size / Dimension
    0.290Lx0.090W 7.37mmx2.29mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    BX
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    High Reliability
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Terminal Pitch
    5.08mm