  • CKR05BX472KP
CKR05BX472KP
advertisement
Manufacturer No:
CKR05BX472KP
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CKR05BX472KP
Description:
Military, MIL-PRF-39014, CKR05 4700pF 100V Ceramic Capacitor ±10% BX 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
CKR05BX472KP
    Select All
  • Mounting Type
    Radial
  • Surface Mount
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-39014, CKR05
  • Size / Dimension
    0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm
  • Tolerance
    ±10%
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    BX
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    High Reliability
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700pF
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
    CERAMIC CAPACITOR
  • Failure Rate
    P (0.1%)
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    1909
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    0.200 5.08mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    2.29mm