  • CKR05BX470MRV
CKR05BX470MRV
advertisement
Manufacturer No:
CKR05BX470MRV
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CKR05BX470MRV
Description:
47pF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CKR05BX470MRV
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Tolerance
    20%
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    47pF
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/01
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Size Code
    1909
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    4.826mm
  • Thickness
    2.286mm