  • CKR04BX102KS
CKR04BX102KS
advertisement
Manufacturer No:
CKR04BX102KS
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CKR04BX102KS
Package:
Datasheet:
Description:
CKR 1nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
CKR04BX102KS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CKR
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Capacitance
    1nF
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/23
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Size Code
    1909
  • Length
    4.83mm
  • Width
    4.83mm
  • Thickness
    2.29mm