  • CKCL44JB0J104M085AA
CKCL44JB0J104M085AA
advertisement
Manufacturer No:
CKCL44JB0J104M085AA
HK JDW NO:
769-CKCL44JB0J104M085AA
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
CKCL44JB0J104M085AA Overview
The maximal height seated reaches 0.039 1.00mm.In this case, the size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In this electrical device, the rated (DC) voltage is 6.3V (URdc).It is rated at voltage 6.3V.Having a coefficient of JB, it is at room temperature.0805 (2012 Metric) cases contain the product.A 500μm terminal pitch is used for this part.
CKCL44JB0J104M085AA Features
the maximal height is 0.039 1.00mm
with the size / dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
a rated (DC) voltage of 6.3V
a voltage rating of 6.3V volts
A temperature coefficient of JB
a 500μm terminal pitch
CKCL44JB0J104M085AA Applications
There are a lot of TDK Corporation CKCL44JB0J104M085AA applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
CKCL44JB0J104M085AA
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Number of Terminations
    8
  • Temperature Coefficient
    JB
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    0.1μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Terminal Pitch
    500μm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    JB
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm