  • CK06BX223K
CK06BX223K
advertisement
Manufacturer No:
CK06BX223K
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CK06BX223K
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
22nF Ceramic Capacitor 10% 15 ppm/°C 2 Terminations Molded
Step5Bar-code shipping tag
CK06BX223K
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Molded
  • Published
    2008
  • Tolerance
    10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    15 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Capacitance
    22nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-C-11015
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    5.08mm
    Yes
  • Insulation Resistance
    100GOhm
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Voltage
    100V
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    7.37mm
  • Length
    7.37mm
  • Width
    2.29mm