  • CK06BX104K
CK06BX104K
advertisement
Manufacturer No:
CK06BX104K
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CK06BX104K
Datasheet:
CK06BX104K
Description:
CK06BX104K datasheet pdf and Ceramic Capacitors product details from KEMET stock available at HK JDW
Purchasing and Inquiry
CK06BX104K Overview
A program's size/dimension is 0.290Lx0.090W 7.37mmx2.29mm for this device.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is BX.The voltage - Rated DC of 100V allows it to function.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.08mm.
CK06BX104K Features
a size/dimension of 0.290Lx0.090W 7.37mmx2.29mm
with BX being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
CK06BX104K Applications
There are a lot of KEMET CK06BX104K applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
CK06BX104K
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2008
  • Series
    Military, MIL-C-11015, CK06
  • Size / Dimension
    0.290Lx0.090W 7.37mmx2.29mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Applications
    High Reliability
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    2.29mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-C-11015/19
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lead Diameter
    635 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    7.37mm
  • Height Seated (Max)
    0.300 7.62mm