  • CK05BX561KTR1
CK05BX561KTR1
advertisement
Manufacturer No:
CK05BX561KTR1
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CK05BX561KTR1
Description:
560pF Ceramic Capacitor 10% 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CK05BX561KTR1
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    560pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-C-11015
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Size Code
    1919
  • Custom Capabilities
    Tape and Reel
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm