  • CK05BX391K
CK05BX391K
advertisement
Manufacturer No:
CK05BX391K
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CK05BX391K
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
390pF 200V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Molded
Step5Bar-code shipping tag
CK05BX391K
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Package / Case
    Molded
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Tolerance
    10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Voltage - Rated
    200V
  • HTS Code
  • Capacitance
    390pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-C-11015
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    2.29mm
  • Thickness
    2.29mm