  • CK05BX150K
CK05BX150K
advertisement
Manufacturer No:
CK05BX150K
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CK05BX150K
Datasheet:
CK05BX150K
Description:
Military, MIL-C-11015, CK05 15pF Ceramic Capacitor ±10% BX 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 971
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
CK05BX150K
  • Factory Lead Time
    48 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-C-11015, CK05
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Applications
    High Reliability
  • HTS Code
  • Capacitance
    15pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Depth
    2.29mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-C-11015/18
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lead Diameter
    635 μm
  • Size Code
    1909
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height
    4.83mm
  • Height Seated (Max)
    0.200 5.08mm