  • CK05BX104KTR1
CK05BX104KTR1
advertisement
Manufacturer No:
CK05BX104KTR1
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CK05BX104KTR1
Package:
Radial
Datasheet:
CK05BX104KTR1
Description:
Military, MIL-C-11015, CK05 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% BX 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 1282
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
CK05BX104KTR1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Military, MIL-C-11015, CK05
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    BX
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    High Reliability
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Depth
    2.29mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Size Code
    1919
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Custom Capabilities
    Tape and Reel
  • Height
    4.83mm
  • Height Seated (Max)
    0.200 5.08mm