  • CIR020R-40A-60PY-F80
CIR020R-40A-60PY-F80
advertisement
Manufacturer No:
CIR020R-40A-60PY-F80
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-CIR020R-40A-60PY-F80
Package:
Datasheet:
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 60 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk Y Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
CIR020R-40A-60PY-F80
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CIR
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    60
  • Color
    Olive Drab
  • Voltage - Rated
    500VAC 700VDC
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Silver
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    WATER PROOF
  • Current Rating (Amps)
    13A