  • CIR01AF-32A-55S
CIR01AF-32A-55S
advertisement
Manufacturer No:
CIR01AF-32A-55S
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-CIR01AF-32A-55S
Package:
Datasheet:
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
CIR01AF-32A-55S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CIR
  • Published
    2013
  • Feature
    Cable Clamp
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    55
  • Color
    Olive Drab
  • Voltage - Rated
    500VAC 700VDC
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Silver
  • Current Rating (Amps)
    13A