  • CIR00CFZ-36A-48S-F80
CIR00CFZ-36A-48S-F80
advertisement
Manufacturer No:
CIR00CFZ-36A-48S-F80
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-CIR00CFZ-36A-48S-F80
Package:
Datasheet:
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 48 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
CIR00CFZ-36A-48S-F80
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CIR
  • Feature
    Cable Clamp
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    48
  • Color
    Olive Drab
  • Voltage - Rated
    200VAC 250VDC
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Silver
  • Current Rating (Amps)
    13A