  • CIGT1608R6EH1R0MNC
CIGT1608R6EH1R0MNC
advertisement
Manufacturer No:
CIGT1608R6EH1R0MNC
HK JDW NO:
703-CIGT1608R6EH1R0MNC
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CIGT1608R6EH1R0MNC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Metal Composite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CIGT
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Thin Film
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    1.7A
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    1μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    160mOhm Max
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Frequency - Test
    1MHz
  • Rated Current-Max
    1A
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm