  • CHF2010CNP101RX
CHF2010CNP101RX
advertisement
Manufacturer No:
CHF2010CNP101RX
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CHF2010CNP101RX
Package:
2010 (5025 Metric)
Datasheet:
CHF2010CNP101RX
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CHF - RF Power Series, Thick Film, 100Ohm, ±5%, -55°C~150°C
Step5Bar-code shipping tag
CHF2010CNP101RX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    2010 (5025 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
  • Size / Dimension
    0.209Lx0.106W 5.30mmx2.70mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    RF, High Frequency
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Power Rating
    10W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Depth
    2.7mm
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Frequency
    2.2GHz
  • Base Part Number
    CHF2010
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    5025
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.039 0.99mm