  • CH51016001
CH51016001
advertisement
Manufacturer No:
CH51016001
HK JDW NO:
798-CH51016001
Package:
Datasheet:
Description:
HEATSHRINK 1/16" X 0.223' CLEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CH51016001
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Material
    Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    RW-175
  • Feature
    Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Cut-Through Resistant, Flame Retardant, Fluid Resistant
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Tubing, Semi Rigid
  • Color
    Clear
  • ELV
    Compliant
  • Shrinkage Ratio
    2 to 1
  • Shrink Temperature
    175°C
  • Length
    0.223' 68.00mm 2.68
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.063 (1.60mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.031 (0.79mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.010 0.25mm