  • CGJ5C4C0G2H121J060AA
CGJ5C4C0G2H121J060AA
advertisement
Manufacturer No:
CGJ5C4C0G2H121J060AA
HK JDW NO:
769-CGJ5C4C0G2H121J060AA
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGJ5C4C0G2H121J060AA Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.With the voltage 500V, it is capable of operating.
CGJ5C4C0G2H121J060AA Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V
CGJ5C4C0G2H121J060AA Applications
There are a lot of TDK Corporation CGJ5C4C0G2H121J060AA applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
CGJ5C4C0G2H121J060AA
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    120pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Height
    600μm
  • Thickness (Max)
    0.028 0.70mm