  • CGB2A3X5R0J105K033BB
CGB2A3X5R0J105K033BB
advertisement
Manufacturer No:
CGB2A3X5R0J105K033BB
HK JDW NO:
769-CGB2A3X5R0J105K033BB
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGB2A3X5R0J105K033BB Overview
A program's size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm for this device.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X5R.A voltage of 6.3V is required to operate this capacitor.
CGB2A3X5R0J105K033BB Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V
CGB2A3X5R0J105K033BB Applications
There are a lot of TDK Corporation CGB2A3X5R0J105K033BB applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CGB2A3X5R0J105K033BB
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Low Profile
  • Pbfree Code
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Composition
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    330μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm