  • CGA8N4X7T2W474M230KA
CGA8N4X7T2W474M230KA
advertisement
Manufacturer No:
CGA8N4X7T2W474M230KA
HK JDW NO:
769-CGA8N4X7T2W474M230KA
Package:
1812 (4532 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA8N4X7T2W474M230KA Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm size/dimension.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7T.
CGA8N4X7T2W474M230KA Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7T being the highest temperature coefficient
CGA8N4X7T2W474M230KA Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA8N4X7T2W474M230KA applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
CGA8N4X7T2W474M230KA
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7T
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    450V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7T
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Height
    2.3mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.098 2.50mm
  • Thickness
    2.4892mm