  • CGA6P3X7R1H475M250AD
CGA6P3X7R1H475M250AD
advertisement
Manufacturer No:
CGA6P3X7R1H475M250AD
HK JDW NO:
769-CGA6P3X7R1H475M250AD
Package:
1210 (3225 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA6P3X7R1H475M250AD Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With a voltage of 50V, it can operate.
CGA6P3X7R1H475M250AD Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CGA6P3X7R1H475M250AD Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA6P3X7R1H475M250AD applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CGA6P3X7R1H475M250AD
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC, Epoxy
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Epoxy Mountable
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Copper (Ag/Pd/Cu)
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    2.5mm
  • Thickness (Max)
    0.098 2.50mm
  • Thickness
    2.4892mm