  • CGA5L3X5R1V225M160AB
CGA5L3X5R1V225M160AB
advertisement
Manufacturer No:
CGA5L3X5R1V225M160AB
HK JDW NO:
769-CGA5L3X5R1V225M160AB
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA5L3X5R1V225M160AB Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Its coefficient is X5R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With a voltage of 35V, it can operate.
CGA5L3X5R1V225M160AB Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 35V
CGA5L3X5R1V225M160AB Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA5L3X5R1V225M160AB applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CGA5L3X5R1V225M160AB
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.075 1.90mm
  • Thickness
    1.8034mm