  • CGA5L2X7R1E105K160AD
CGA5L2X7R1E105K160AD
advertisement
Manufacturer No:
CGA5L2X7R1E105K160AD
HK JDW NO:
769-CGA5L2X7R1E105K160AD
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA5L2X7R1E105K160AD Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.With a voltage of 25V, it can operate.
CGA5L2X7R1E105K160AD Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
CGA5L2X7R1E105K160AD Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA5L2X7R1E105K160AD applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CGA5L2X7R1E105K160AD
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC, Epoxy
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Epoxy Mountable
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Copper (Ag/Pd/Cu)
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Height
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.6002mm