  • CGA5L1X7T2J473K160AC
CGA5L1X7T2J473K160AC
advertisement
Manufacturer No:
CGA5L1X7T2J473K160AC
HK JDW NO:
769-CGA5L1X7T2J473K160AC
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA5L1X7T2J473K160AC Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7T.Ceramic capacitor runs on voltage of 630V - Rated DC.
CGA5L1X7T2J473K160AC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7T being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V
CGA5L1X7T2J473K160AC Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA5L1X7T2J473K160AC applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CGA5L1X7T2J473K160AC
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7T
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    1.6mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7T
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.075 1.90mm
  • Thickness
    1.905mm