  • CGA5L1X7S1A226M160AC
CGA5L1X7S1A226M160AC
advertisement
Manufacturer No:
CGA5L1X7S1A226M160AC
HK JDW NO:
769-CGA5L1X7S1A226M160AC
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA5L1X7S1A226M160AC Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7S.
CGA5L1X7S1A226M160AC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7S being the highest temperature coefficient
CGA5L1X7S1A226M160AC Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA5L1X7S1A226M160AC applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CGA5L1X7S1A226M160AC
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2018
  • Series
    CGA
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7S
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Temperature Characteristics Code
    X7S
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Height
    1.9mm
  • Thickness (Max)
    0.075 1.90mm