  • CGA4J3X7R1C335K125AD
CGA4J3X7R1C335K125AD
advertisement
Manufacturer No:
CGA4J3X7R1C335K125AD
HK JDW NO:
769-CGA4J3X7R1C335K125AD
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA4J3X7R1C335K125AD Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.A voltage of 16V is required to operate this capacitor.
CGA4J3X7R1C335K125AD Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
CGA4J3X7R1C335K125AD Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA4J3X7R1C335K125AD applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CGA4J3X7R1C335K125AD
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC, Epoxy
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Epoxy Mountable
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Copper (Ag/Pd/Cu)
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Height
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.049 1.25mm
  • Thickness
    1.2446mm