  • CGA4J1X8R1E105K125AE
CGA4J1X8R1E105K125AE
advertisement
Manufacturer No:
CGA4J1X8R1E105K125AE
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CGA4J1X8R1E105K125AE
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA4J1X8R1E105K125AE Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
CGA4J1X8R1E105K125AE Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X8R being the highest temperature coefficient
CGA4J1X8R1E105K125AE Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA4J1X8R1E105K125AE applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CGA4J1X8R1E105K125AE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    CGA
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Soft Termination, High Temperature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X8R
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    1μF
  • Thickness (Max)
    0.059 1.50mm