  • CGA3E3X7R1H474K080AE
CGA3E3X7R1H474K080AE
advertisement
Manufacturer No:
CGA3E3X7R1H474K080AE
HK JDW NO:
769-CGA3E3X7R1H474K080AE
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA3E3X7R1H474K080AE Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.With a voltage of 50V, it can operate.
CGA3E3X7R1H474K080AE Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CGA3E3X7R1H474K080AE Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA3E3X7R1H474K080AE applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CGA3E3X7R1H474K080AE
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    0603 (1608 Metric)
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Soft Termination
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive, Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X7R
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6002mm
  • Width
    800μm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.95mm