  • CGA3E2X7R1H153K080AA
CGA3E2X7R1H153K080AA
advertisement
Manufacturer No:
CGA3E2X7R1H153K080AA
HK JDW NO:
769-CGA3E2X7R1H153K080AA
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA3E2X7R1H153K080AA Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
CGA3E2X7R1H153K080AA Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CGA3E2X7R1H153K080AA Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA3E2X7R1H153K080AA applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CGA3E2X7R1H153K080AA
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm