  • CGA3E2NP01H102J080AA
CGA3E2NP01H102J080AA
advertisement
Manufacturer No:
CGA3E2NP01H102J080AA
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CGA3E2NP01H102J080AA
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA3E2NP01H102J080AA Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
CGA3E2NP01H102J080AA Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CGA3E2NP01H102J080AA Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA3E2NP01H102J080AA applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CGA3E2NP01H102J080AA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    CGA
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Temperature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm