  • CGA3E1X7R0J225K080AC
CGA3E1X7R0J225K080AC
advertisement
Manufacturer No:
CGA3E1X7R0J225K080AC
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CGA3E1X7R0J225K080AC
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA3E1X7R0J225K080AC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.With the voltage 6.3V, it is capable of operating.
CGA3E1X7R0J225K080AC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V
CGA3E1X7R0J225K080AC Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA3E1X7R0J225K080AC applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CGA3E1X7R0J225K080AC
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Dielectric
    X7R
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    787.4μm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm
  • Thickness
    889μm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    CGA
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%