  • CGA2B3X7R1H473K050BD
CGA2B3X7R1H473K050BD
advertisement
Manufacturer No:
CGA2B3X7R1H473K050BD
HK JDW NO:
769-CGA2B3X7R1H473K050BD
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA2B3X7R1H473K050BD Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.A voltage of 50V can be used for operation.
CGA2B3X7R1H473K050BD Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CGA2B3X7R1H473K050BD Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA2B3X7R1H473K050BD applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
CGA2B3X7R1H473K050BD
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC, Epoxy
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Epoxy Mountable
  • Pbfree Code
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Height
    500μm
  • Thickness (Max)
    0.024 0.60mm