  • CGA2B1X8R1E473K050BC
CGA2B1X8R1E473K050BC
advertisement
Manufacturer No:
CGA2B1X8R1E473K050BC
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CGA2B1X8R1E473K050BC
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA2B1X8R1E473K050BC Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X8R.
CGA2B1X8R1E473K050BC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X8R being the highest temperature coefficient
CGA2B1X8R1E473K050BC Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA2B1X8R1E473K050BC applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CGA2B1X8R1E473K050BC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    CGA
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Temperature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X8R
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    0.047μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm