  • CFS-1001MC
CFS-1001MC
advertisement
Manufacturer No:
CFS-1001MC
Manufacturer:
Nidec Copal Electronics
HK JDW NO:
184-CFS-1001MC
Package:
Datasheet:
CFS-1001MC
Description:
Switch Slide OFF ON 10PST Flat Knob 0.1A 24VDC PC Pins Thru-Hole Magazine
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CFS-1001MC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Body Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2015
  • Series
    CFS
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Number of Positions
    10
  • Voltage - Rated
    6VDC
  • Voltage - Rated DC
    6V
  • Pitch
    0.100 2.54mm Full
  • Current Rating
    100mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    PC Pin
  • Actuator Type
    Slide (Standard)
  • Circuit
    SPST
  • Electrical Life
    1,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    24V
  • Washable
    No
  • Actuator Level
    Flush, Recessed
  • Length
    1.059 26.90mm
  • Height Above Board
    0.177 4.50mm