  • CFN-25JT-52-100R
CFN-25JT-52-100R
advertisement
Manufacturer No:
CFN-25JT-52-100R
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-CFN-25JT-52-100R
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR, 100Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CFN-25JT-52-100R
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2010
  • Series
    CFN
  • Size / Dimension
    0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    -500/ +350ppm/°C
  • Resistance
    100Ohm
  • Composition
    Carbon Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    Ammo Pack
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Technology
    CARBON COMPOSITION
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Diameter
    0.55 mm