  • CFM12S240
CFM12S240
advertisement
Manufacturer No:
CFM12S240
HK JDW NO:
136-CFM12S240
Package:
Module
Datasheet:
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 12W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CFM12S240
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CFM12S240.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~75°C With Derating
  • Series
    CFM12S (12W)
  • Size / Dimension
    1.50Lx1.00W x 0.76 H 38.1mmx25.4mmx19.2mm
  • Feature
    Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    Household Appliances, ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    12W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus, FCC, Nemko
  • Efficiency
    87%
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Current - Output (Max)
    500mA
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Line Regulation
    ±1%