  • CFM-7020V-126-260-20
CFM-7020V-126-260-20
advertisement
Manufacturer No:
CFM-7020V-126-260-20
Manufacturer:
CUI Devices
HK JDW NO:
207-CFM-7020V-126-260-20
Package:
Description:
Quantity:
In Stock : 9278
Step5Bar-code shipping tag
CFM-7020V-126-260-20
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Weight
    0.132lb 59.87g
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Series
    CFM-70V
  • Size / Dimension
    Square - 70mm Lx70mm H
  • Feature
    Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
    Not Applicable
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Power (Watts)
    1.07W
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.089A
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • Lifetime @ Temp
    70000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    2600 RPM
  • Bearing Type
    omniCOOL™ Magnetic Sleeve
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    23.5 CFM (0.658m3/min)
  • Noise
    26.0 dB(A)
  • Voltage Range
    4.5V~13.8VDC
  • Static Pressure
    0.090 in H2O (22.4 Pa)
  • Width
    20.00mm