  • CFM-4020V-270-255-20
CFM-4020V-270-255-20
advertisement
Manufacturer No:
CFM-4020V-270-255-20
Manufacturer:
CUI Devices
HK JDW NO:
207-CFM-4020V-270-255-20
Package:
Description:
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Step5Bar-code shipping tag
CFM-4020V-270-255-20
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Weight
    0.064lb 29.03g
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Series
    CFM-40V
  • Size / Dimension
    Square - 40mm Lx40mm H
  • Feature
    Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
    Not Applicable
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Power (Watts)
    940mW
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.039A
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • Lifetime @ Temp
    70000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    7000 RPM
  • Bearing Type
    omniCOOL™ Magnetic Sleeve
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    8.9 CFM (0.249m3/min)
  • Noise
    25.5 dB(A)
  • Voltage Range
    8V~27.6VDC
  • Static Pressure
    0.220 in H2O (54.8 Pa)
  • Width
    20.00mm