  • CF720AB01006096
CF720AB01006096
advertisement
Manufacturer No:
CF720AB01006096
Manufacturer:
Laird Technologies EMI
HK JDW NO:
445-CF720AB01006096
Package:
Datasheet:
CF720AB01006096
Purchasing and Inquiry
CF720AB01006096 Overview
CF720AB01006096 Features
Conductive Foam Sheet
EcoFoam? series
CF720AB01006096 Applications
There are a lot of Laird Technologies EMI CF720AB01006096 RFI & EMI Materials applications.
  • Wireless Price Tags
  • Health care
  • Medical
  • Receive
  • Home and Security
  • Smart Meters
  • Utility Energy
  • Low Noise Amplifier
  • Switch
  • LED Lighting
Step5Bar-code shipping tag
CF720AB01006096
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Shape
    Rectangular
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Published
    2014
  • Series
    EcoFoam™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Conductive Foam Sheet
  • Max Operating Temperature
    158°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Shelf Life
    12 Months
  • Adhesive
    Conductive, Single Sided
  • Storage/Refrigeration Temperature
    73.4°F 23°C
  • Length
    24.000 609.60mm
  • Width
    0.394 10.00mm
  • Thickness
    2.0066mm
  • Thickness - Overall
    0.080 2.00mm