  • CF16PC10RF
CF16PC10RF
advertisement
Manufacturer No:
CF16PC10RF
Manufacturer:
SOURIAU-SUNBANK
HK JDW NO:
766-CF16PC10RF
Package:
Datasheet:
CF16PC10RF
Description:
Quantity:
In Stock : 1900
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
CF16PC10RF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Cable
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Clipper
  • Feature
    Insulation Support
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Signal, Stamped
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Contact Type
    Pin
  • Current Rating
    10A
  • Contact Gender
    Male
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Insulation Resistance
    5Ohm
  • Contact Size
    16
  • Wire Gauge (Max)
    18 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    16 AWG
  • Wire/Cable Gauge
    16 AWG
  • Wire Gauge or Range - AWG
    16-18 AWG
  • Contact Termination
    Crimp
  • Wire/Cable Diameter
    3 mm